Reklam

Genel

Alan Adı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı en genel tanımı ile bir web sitesinin İnternet üzerinde tanımlı olan adresidir. Nasıl ki insanların tanınmalarını ve diğer insanlardan ayrılmalarını sağlayan isimleri varsa web sitelerinin de diğerlerinden ayrılmalarını ve tanınmalarını sağlayan birer alan adları bulunuyor. Alan adları bilinenin aksine satın alınan değil kiralanan bir hizmettir. Minimum bir yıl süre ile kiraladığınız bir alan adı için belirtilen süre bitiminde kayıt yenileme işlemi yapmazsanız alan adını kaybedersiniz. Bunun önüne geçmek için alan adlarını uzun vadelerde kiralamak en akılcı çözüm olacaktır.

Alan Adı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alan adı İnternet üzerinde sizin tanınmanızı sağladığı için seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. İlk olarak seçtiğiniz alan adı, web sitesinin içeriğini yansıtan bir niteliğe sahip olmalıdır. Mümkünse web sitesinin anahtar kelimesi alan adında yer almalıdır. Alan adı seçiminde okunabilirlik kullanıcılar açısından oldukça önemli bir noktadır. Karmaşık ve uzun alan adlarını yerine kısa ve ne olduğu anlaşılan alan adları daha etkili ve akılda kalıcı olmaktadır. Alan adı seçiminde kullanılan kelime sayısı da dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Alan adını mümkün olduğu kadar 3 kelimeyi geçmeyen kombinasyonlar şeklinde oluşturmalısınız.

Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri de uzantı seçimidir. Eğer kurumsal bir alan adı seçiyorsanız uzantısı mutlaka. com olmalıdır. .com uzantısı dünya üzerinde en çok kullanılan ve rağbet gören alan adı uzantısıdır. Buna ek olarak. net ve. org gibi alan adı uzantıları da tercih edilebilir.

Alan Adı Seçiminin SEO ‘ya Etkisi

Bir sitenin alan adı SEO çalışmalarını doğrudan etkileyen en önemli noktaların başında gelir. Seçilen alan adının sitenin anahtar kelimeleri ile uyumlu olması çok önemlidir. Etkili bit SEO çalışması yapmak istiyorsanız alan adı seçimine gereken özeni göstermelisiniz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın