Reklam

SEO / SEF

Backlink Nedir Nasıl Alınır?

SEO çalışmalarında çok önemli bir yere sahip backlink, oluşturulan internet sitesinin diğer bir internet sitesinden almış olduğu geri bağlantıya backlink denilmektedir.  Oluşturmuş olduğunuz internet sitesinin arama motorlarındaki diğer internet sitelerinin üzerinde üstünlük sağlanmasında backlink’in çok önemli bir yeri vardır. Bu sebeple, internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını üst taraflara çıkarmak için backlink’in kullanılması son derece önemlidir. Kısaca belirtmek gerekirse internet sitenizdeki içeriklerin özgün olması sayesinde ne kadar kaliteli backlink almış olursanız, internet siteniz arama motorlarında üst sıraya çıkacak ve tutulan bir internet sitesi haline gelecektir.


Backlink nasıl kullanılmalıdır?

İnternet sitenize backlink almanın bir çok farklı yolu bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse farklı bir internet sitesinden kendi internet siteniz için tanıtım yazısı isteyebilirsiniz. Kendiniz birkaç farklı paravan internet sitesi açıp asıl internet sitenizin linklerini verebilirsiniz. Takip edilen ziyaretçisi yüksel olan blog sayfalarında yayınlanan makalelerin altına yorum yaparak backlink alabilirsiniz. Aynı zamanda bahsettiğimiz gibi ziyaretçisi yüksek olan blog sayfalarının yazarlarından yani bloggerlardan kendi internet siteniz için tanıtım yazısı yazmasını isteyebilirsiniz. Fakat önemle belirtmek gerekirse en sağlıklı backlink sizin kontrolünüzün dışında organik bir şekilde alınan linktir.  

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

İnternet sitenize arama motorları sayesinde yönlendirilen backlinklerin nasıl alındığı son derece önemlidir. Backlinklerin doğal yoldan alınmayanı ve güvenilir olmayanı internet sitenize yarardan çok zarar getirebilir. Hatta internet siteniz bu güvensiz backlinklerden dolaylı kapatılabilir.
İnternet siteniz için Backlink çalışması yapar iken üstünde durulması gereken bir diğer konu ise alınan backlinklerin değerleridir. Backlink alırken kendi internet sitenizde ürettiğiniz içeriklere benzeyen backlinkler almanız önerilmektedir.
İnternet siteniz için Backlink alımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer başlık ise, almış olduğunuz linklerin kalıcılığı çok önemlidir.  Eğer kalıcı olmayan linkler alırsanız internet siteniz belli bir süre üst sıralara çıkacaktır. Ancak almış olduğunuz linkler kalıcı olmadığı için linkler kaybolduğunda internet siteniz eski günlerine yani alt sıralara doğru gelecektir. Toplayacak olursak backlink çalışması yaparken birkaç hususa çok dikkat etmeliyiz. Bunlar, kendi internet sitemizdeki içeriğimizle benzer olması ve linklerinde kalıcı olması gerekmektedir.

Dofollow nedir?

Günümüzdeki tüm linkler dofollow’dur. Kısaca anlatmak gerekirse bir dofollow link yaratmak için herhangi bir yöntem veya işlem uygulamamıza gerek yoktur.

Nofollow nedir?

Nofollow genel olarak bilinen adı ile rel nofollow, sunulan bağlantının başka internet sitesine bir SEO değeri vermesine engel olan ve bu durumu arama motorlarına sunun bir HTML etiketinin parametresidir. Kısaca anlatmak gerekirse bir sözcüğe link tanımladığınız da o linkte rel=nofollow parametresi bulunuyor ise bağlantı sunan başka internet sitelerine bir başka SEO değer geçişi olmaz. İnternet sitenize link verirken nofollow etiketinin yer aldığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: