Reklam

Günlük Rutinler

Başarılı Bir Web Sitesi Nelerden Oluşur?

Başarılı Bir Web Sitesi Nelerden Oluşur?

Günümüzde bilgiye en kısa ve hızlı sürede ulaşmamızı sağlayan kaynaklar web siteleridir. Sadece bilgi açısından değil; kişisel, kurumsal her alanda hizmet sunulan ve kolay ulaşılır bir mecra olması bu alanda büyük bir rekabet ortamı oluşmasına neden olmuştur. Bu durum web sitelerinin diğerlerinden sıyrılarak öne geçmesi konusunda bazı unsurları barındırması gerektirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu makalede Başarılı Bir Web Sitesi Nelerden Oluşur? sorusu başlıklar halinde incelenecektir.

1- Alan adı : Öncelikle seçeceğiniz alan adının kullanımının ve telaffuzunun kolay olmasına dikkat etmelisiniz. İçinde Türkçe karakterler bulunması yazım açısından sorun oluşturacağından Türkçe karakterlere yere vermemeniz de kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır.

2- İçerik : Sitenizin içeriğinin ne olduğuyla ilgili karar verip bununla ilgili kurgulamayı iyi yapmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz içeriğe dair mümkün olduğunca sade ve yalın bir dil kullanmalı, gereksiz ayrıntılardan kaçınmalısınız.

3- Hız : Web sitelerinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de hızdır. Sayfanın açılma süresi, videolara ulaşım, menüler arası geçiş gibi süreler yeterince hızlı olmadığı taktirde kullanıcılar sıkılarak ziyaret etmek istemeyecektir. Bu nedenle web sunucusunun güçlü bir server ve yüksek bant genişliğine sahip olması gerekir.

4- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) : Bu özellik sitenizin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesini sağlayacaktır. Bunun için sitenin bu özelliklere uygun olarak kodlanması gerekmektedir.
Bunun yanında sitenizin aranması sırasında kullanılacak anahtar kelimeleri de seçmelisiniz. Bu kelimeler web sitenize arama motorlarında hangi kelimeler kullanılarak ulaşılacağını belirleyecektir.

5- Özgünlük : Sitenizin içeriğinin diğer sayfalardan kopyalayıp yapıştırılarak değil kendi cümlelerinizle oluşturulmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde başka bir sitenin içeriğini kullandığınız arama motorlarında ortaya çıkacaktır. Özellikle arama motorlarında ön plana çıkmak istiyorsanız içeriğinizin özgün olmasına dikkat etmelisiniz.

6- Güncellik : Sitenizin içeriğinin güncel olması da ziyaretçiler açısından önemli bir faktördür. Güncel olmayan bir site kullanıcılara ilgilenilmeyen, kullanılmayan bir görüntü çizecektir. Web sitenizle  ilgili olduğunuzu ve aktif olarak kullandığınızı göstermeniz, sitenizin başarısı açısından önemli bir etkendir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın