Reklam

SEO / SEF

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, siyah şapka SEO optimizasyonudur. SEO teknikleri söz konusu olduğunda, aslında üç farklı form vardır: beyaz şapka, gri şapka ve siyah şapka. Bunlar bir web sitesine veya sayfaya trafiği artırmak amacıyla SEO optimizasyonunda birçok farklı yolu sınıflandırmak için kullanılan terimlerdir. Beyaz şapka SEO, bir insan kitlesi (arama motorları için değil) için tasarlanmış ve aynı zamanda arama motorlarının onaylanmış hüküm ve koşullarına uygun SEO taktiklerini uygulamaya odaklanmaktadır.

Siyah şapka, keskin bir tezat olarak, arama motoru algoritmalarını, genellikle sayfa içeriğiyle alakasız anahtar kelimelerle haksız olarak sıralamak için oyunlara odaklanır. Ayrıca, siyah şapka SEO taktikleri kaliteli içerik sunmak yerine web sitesi trafiğini artırmak için web sitesi tarayıcılarını manipüle etmeye odaklanabilir.

Gri şapka SEO, hem beyaz şapka hem de siyah şapka yöntemlerini içeren stratejileri uygulayarak ortada bir yere düşer. Gri şapka taktikleri kullananlar kasıtlı olarak veya bilmeden bazı yönergeleri veya etik standartları ihlal edebilirken, tipik siyah şapka kullanıcılarının yaptığı kötü niyetli niyetleri yoktur.

Black Hat SEO Örnekleri Ve Tehlikeleri

Siyah şapka SEO stratejilerinin yaygın örnekleri arasında görünmez metin, giriş sayfaları veya anahtar kelime doldurma sayılabilir. SEO söz konusu olduğunda bu tekniklerin her birinin, herhangi bir işletme web sitesine nasıl zarar verebileceğine dair bilgiler aşağıda tanımlanmıştır.

1. Görünmez Metin

Görünmez metin, arama motorlarının okuyabileceği, ancak kullanıcıların okuyamayacağı herhangi bir metindir. Bu, siyah şapka kullanıcılarının birden çok anahtar kelimeyi hedeflemesine ve sayfaya metin gizleyerek SEO’yu geliştirmesine olanak tanır. Çoğu zaman, bu görünmez metin sayfa kopyasına yansıtılmayan ek anahtar kelimeler içerir ve arama motorlarını bu sayfaları SERP’lerde daha yüksek sıralamaya yerleştirir. Bununla birlikte, modern arama motorları bunu fark etmekte hızlıdır, çünkü spam taktiklerini tespit etmede çok daha sofistike ve daha iyidirler.

2. Giriş Sayfaları

Giriş sayfaları, bir web sitesinde anahtar kelimelerle yüklenen ancak sayfa içeriği zayıf olan sayfalardır. Bu sayfalar, arama motorlarını sayfadaki anahtar kelimeyle ilgili kaliteli içerik olduğuna inanmak üzere kandırmak için tasarlanmıştır. Giriş sayfalarında genellikle belirli bir sektörde birden çok konu arayan kullanıcıları çekmek için görünmez metin bulunur. Bir kez daha, arama motorları artık sayfada gerçekten ne kadar zaman harcandığını algılayacak kadar akıllıdır, bu da giriş sayfalarının kolayca sıralanmasına neden olur.

3. Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma, sayfa kopyasına gereksiz miktarda anahtar kelime yerleştirmenin kullanılmasıdır. Bu, anahtar kelime açısından zengin içerikten, belirli kelimelerin web sitesi kullanıcıları için tutarsız ve okunamaz hale geldiği noktaya kadar aşırı kullanılmasından farklıdır. Örneğin, içerik kullanımınız boyunca beş ila altı kez bir anahtar kelime uygulamak kabul edilebilir ve beyaz şapka SEO olarak görülür. Aynı paragrafta beş ila altı kez aynı anahtar kelimeyi kullanmak, sadece korkunç bir kullanıcı deneyimi olarak değil, aynı zamanda spam olarak da işaretlenir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: