Reklam

cPanel, Linux

CentOS 7 üzerinde cPanel Kurulumu

Kurulama geçmeden önce lütfen NetworkManager kapatmak için aşağıdaki makalemi okuyunuz. Ardından işlemi tamamladıktan sonra kuruluma geçebilirsiniz. NetworkManager kapatmak için tıklayınız !

Eğer ki NetworkManager kapatmayı tamamladıysanız aşağıda kurulum aşamalarına geçebiliriz. Kuruluma geçmeden önce sunucunuz/bilgisayarınız en son güncel sürümde paketler olduğundan emin olalım. Bunun için ise aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

yum update -y

Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra kuruluma geçebiliriz. Öncelikle sunucusunuza hostname tanımlaması yapmalısınız bunun için ise aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

hostname cloud.orhanbhr.com
Code language: CSS (css)

Yukarıda bulunan cloud.orhanbhr.com olan kısım sizin değiştireceğiniz kısımdan siz istediğiniz hostname belirleyebilirsiniz.

Şimdi ise yapacağımız işlem SELinux kapatmak olacak bunu kapatmak için ise aşağıdaki komutu yazmanız yeterlidir. Bu konuyla alakalıda daha önce makale yazdığımı hatırlıyorum arama kısmından o makaleme detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kapatmak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

sed -i 's/SELINUX=enforcing/SELINUX=disabled/' /etc/selinux/config
Code language: JavaScript (javascript)

Evet, her şey buraya kadar güzeldi ve şimdi ise cPanel güncel sürümünü indirip kuruluma geçebiliriz.

Aşağıdaki komutu çalıştırdığınızda sunucunuz ya da bilgisayarınız ram ve internet bağlantısına göre 5-25 dakika gibi bir sürede tamamlanacaktır. Bu süreç zarfında lütfen kapatmayınız ya da kesilmemesi için önlemlerinizi alınız. Ben bu konuda genelde uzak masaüstünden kurulumlarımı yapıyorum herhangi bir bağlantı kopmasında sorun yaşamamak ve sorunsuz kurulum yapmak için sizlerede bu konuda tavsiye edebilirim.

cd /home && curl -o latest -L https://securedownloads.cpanel.net/latest && sh latest
Code language: JavaScript (javascript)

Yukarıdaki komut ardından belirli bir süre sonra başarıyla tamamlandı ve cPanel’e giriş yapmak için hazır olduğumuza dair bir mesaj alacaksınız.

WHM giriş yapmak için;

https://ip-adresi:2087
Code language: JavaScript (javascript)

Yukarıdaki gibi port olarak 2086 SSL olmadan 2087 ise SSL ile giriş sağlayabilirsiniz.

Giriş yaparken root kullanıcınızın şifresi ise SSH girişi yaparken kullandığınız şifre olacaktır. Yani kısacası sunucu şifresi oluyor.

Bir sonraki yazılarda ise cPanel kurulumumuzu tamamladıktan sonra gerekli optimizasyon ve ayarları ile ilgili olacaktır. Takipte kalabilirsiniz. Herhangi bir sorun ya da takıldığınız bir nokta var ise yorum atabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın !

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: