Centos sunucu vesta panel kurulumu nasıl yapılır ?

VestaCP, tamamı ile ücretsiz bir yazılımdır. Bireysel siteler için tam anlamıyla veli nimettir. Ücretsiz ve kurulumunun oldukça basit olması, Vesta paneli diğer panellere göre bir adım öne çıkartır. Lisans ücreti yahut herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Diğer panellere nazaran arada pek bir fark yoktur. Vesta Panel, satış amaçlı değil de bireysel web siteleri için daha çok tercih edilmektedir.Ayrıca kurulumu da oldukça basittir, birkaç satır kod ile kurulumu bitirebiliyoruz.

Şimdi kuruluma geçelim, öncelikle belirteyim, kurulumu Centos 6.x 64bit sunucu üzerinde gerçekleştirdim.

Öncelikle aşağıdaki komutu kullanarak sunucuyu güncelliyoruz.

İkinci adım olarak ise Vesta Panel dosyalarını sunucumuza çekiyoruz.

Evet VESTA PANEL dosyalarını sunucumuza çektik, şimdi ise  bu dosyaları çalıştırmamız gerekli. Bunun için de aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

Son komuttan sonra ekrana bir onay kısmı gelecektir ve bizden onay isteyecektir. Onay veriyoruz ve devam ediyoruz. Ardından bir e-Mail isteyecektir, buraya doğru bir e-Mail adresi girin, kurulum bitince giriş bilgileri bu mail adresine gelecektir.Ardından bir hostname isteyecektir burada da  ” vesta.orhanbhr.com” tarzında istediğimiz gibi bir isim girebiliriz. Kurulum maksimum 10-15dk içinde bitecek ve bilgiler mail adresinize gelecektir. Kurulum bittikten sonra bilgiler mail adresinize gelecektir. Panel girişi ise şu şekildedir;

Bu şekilde kurduğunuz panele erişim yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın