Reklam

SEO / SEF

DMOZ Kayıt Dizini Artık Tarih Oluyor!

Sektörde çok yüksek bilinirliğe sahip olan bir açık dizin projesi olan DMOZ kapanıyor. Web siteleri arasında belirli düzenlemeler talep ederek bir kural çerçevesinde olmasını sağlayan ve makineler yardımıyla değil tamamen insan gücüyle editörlerin çalışmasıyla bildiğimiz zamanının çok büyük dizini kapanacağını açıkladı.

Son zamanlarda çok büyük hale getiren prensiplerinden ödün verdiği, kurallara uygun olmadığı halde dizine kayıt olan sitelerin olduğu ve kuralların çiğnendiği dillendirilen ve en önemlisi çalışan editörlerin para karşılığında kayıtlar yapıldığı herkesin malumu olan DMOZ’un kapanıyor olması çok şaşırtıcı bir gelişme değil. Zamanla meydana gelen gelişmelerden sonra otoritesinde sıkıntılar olmaya başladıktan sonra projenin büyüklüğünden dolayı pek dillendirilemeyen ama bu yönde beklentiler olan bir durum olarak bir süredir gündemi meşgul ediyordu.

DMOZ Kapanıyor

DMOZ’un sitesine giriş yapanlar sürpriz bir açıklama ile karşılaştılar. Manşet alanında “DMOZ açık dizin projesi 14 Mart 2017 itibarı ile kapanıyor.” şeklinde bilgi paylaşıldı.

DMOZ Nedir?

Bugüne kadar bilinen en büyük açık dizin projelerinden bir tanesidir. DMOZ’un açılımı The Open Directory Project’tir. Web sitelerini konularına göre sınıflandırıp gönüllü editörler tarafından kurallara uygunluğu onaylanarak yayımlandığı bir web dizinidir. Yasal olmayan, çeşitli problemleri bünyesinden barındıran ve düşük kaliteli sitelerin dizinde yer almasına izin verilmez(di). DMOZ’un hizmet verdiği süre boyunca Google dahil pek çok arama motoru DMOZ dizinine kayıtlı olan siteleri takip eder ve DMOZ verilerini değerlendirerek arma sonuçlarında önem verirdi. Son zamanlarda arama motorları üzerindeki bu etkisini kaybeden DMOZ bu güçten düşmüş haliyle bile internet kullanıcıları ve site yöneticileri için önemli bir kriter olarak algılanıyordu.

Projenin kapanması sektörü sıkı takip etmeyenler için sürpriz oldu diyebiliriz. DMOZ’un son zamanlardaki negatif algısından dolayı eskisi kadar önemli olmadığını dile getirdiğimizde farklı bakışları ile çok ciddiye almayanların bir yanı eksik kalacak. Önümüzdeki dönemde bu kadar güçlenen bir dizin çıkıp çıkmayacağını bilemeyiz ama DMOZ için yolun sonu ve büyük etkilere sahip olan bir devir kapanıyor.

Bundan sonra bizi bu kadar etkileyecek, kitlelere yön verecek başka bir dizin projesi çıkar mı? Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://www.aramamotoru.com/bir-devrin-sonu-dmoz-kapaniyor/

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply duygu 08 Ocak 2019 at 21:01

    dmoza kayıt olamadan kapanıyor demek

  • Bir Cevap Yazın