Reklam

Bilişim Dünyası, cPanel, Plesk Panel

Domain Ve Hosting Barındırabileceğiniz Platformlar

Domain Ve Hosting Barındırabileceğiniz Platformlar

Bir siteye bağlanmak demek, bilgisayar üzerinden Dhcp yoluyla İnternet DNS  sunucuları üzerinden, bağlanılmak istenilen sitenin 172.217.10.195 şeklindeki bir adresine ulaşmak demektir. DNS sunucuları örneğin, internet erişimi için protokol 172.217.10.195 numarasını, sık kullanılan anlatımıyla IP numarasını atayarak yorumlar, www.Google.com şekline çevirir.

Platformlar ve nitelikleri 

İnternet verilerinin korunduğu ve saklandığı sunucu platformlar, kalitelerine göre kendi aralarında farklılık gösterir. Sunucu platformlar, sunduğu hizmet farkına göre kaliteleri farlılık gösterdiği gibi, bilgi alanı, sunma teknik farkına göre kendi aralarında çeşitlilik gösterirler.
Web serverler, genelde yüksek kapasiteye sahiptirler. Sistemlerinde gelişmiş özellikler bulundurular. Bu sistemler 7/24 saat çalışırlar ve çok yüksek masraflara neden olurlar. Bu sistemlerin kurulumu çok para harcamasını gerektirir. Ucuz niteliksiz sistemler hem amaca doğru hizmet etmez hem de kullanıcıların zaman kayıplarına neden olur. Web serverler platformlarında, SEO Hstng, VPS, VDS, Reseller, Dedicated, Co-location diye adlandırılan sunucu modeller bulundurur.

 Sunucu nedir? 

Üzerinde CPU, RAM, Hard disk, Main board gibi temel bilgisayar parçaları bulunan, bilgisayar kasalarına benzeyen dolap şeklinde farklı bir görünüme sahip olan gelişmiş bilgisayar sistemleridir. Bu gelişmişliğin üst sınırı mevcut teknolojiden öte değildir. Genelde sadece var olan teknolojinin en üst sınırları tercih edilir. Bu sistemler çok geniş yer kaplarlar ve iklimlendirme özelliklerine sahip, neme duyarlı ortam soğutucu klima sistemleriyle soğutulurlar. Sistemler son derece pahalı olmalar hem de sakladıkları bilgiler nedeniyle, yüksek güvenlik önlemleriyle korunurlar.

Sunucular üzerlerinde, bilgisayar programları, sayısal datalar, web tabanlı her türlü bilgiyi saklarlar. Asıl amaçları bu verileri, kendilerine bağlanan binlerce bilgisayar ile etkileşime geçerek, talepte bulunan bilgisayarlara, en hızlı ve tatmin edici şekilde sunmaktır. Bu nedenle sunucular yüksek trafik özelliklerine sahiptirler. Sunucu sisteme erişim, işletim sisteminden başka bir özelliği bulunmayan sıradan bir bilgisayarın, internet ağını kullanarak domain üzerinden, gelişmiş bir bilgisayarın bilgilerine ve hizmetlerine erişim sağlamasıdır.  Sunucuların uzak bilgisayarlara erişim hizmeti sunma özellikleri nedeniyle uzaktan kontrol edilip kullanılabilirler.

 Sunucuların kontrolü nasıl sağlanır? 

Admin! Günlük hayatın içerisinde, sanal ortamlarda bu kelime ile sık sık karşılaşılır. Admin kelime anlamı olarak idare ve yönetim demektir. Bilgisayar ve ağlarda, bütün hesapların kontrolü adminin yetkisindedir. Admin, her türlü yetkilendirme ve fesih etme gibi süper yetkilerle donatılmıştır. Admin kendi yetkisinde olan her türlü dosyayı silebilir, yükleyebilir veya hesap açma-kapama gibi çeşitli yetkilendirmelerle donatabilir. Admin özelliği başka isimlerle de bilinir.  Root, Superuser, Gatekeeper. Admin, Linux ve unix işletim sistemleri üzerinde Root olarak bilinirken, Windows işletim sistemleri üzerinde administrator olarak bilinir. Gatekeeper de Macintosh işletim sistemlerinde yazılım güvenlik kontrolünü sağlar.

Sunucu kiralama 

Dünya üzerinde ve Türkiye’de sunucu kiralama, sınıflara ve tiplere ayrılmıştır. Fiyat farklılıkları ve teknoloji farklılıklarından yararlanmak için ön araştırma yararlı olacaktır. Web sitesinin hizmet büyüklüğüne göre sunucu tipi seçilmelidir. Web sitesinin hizmet büyüklüğü küçük, web sunucusu büyükse, yapılacak kiralama mantıksız olacaktır. Bu nedenle tasarlanan web sitesinin hizmet büyüklüğüyle, web sunucusunun  özellikleri doğru orantılı olmalıdır.

Sunucu tipleri ve özellikleri 

Kiralanan veya satın alınan web sunucular şu kriterlere sahip olmalıdır:

Web sunucusu Windows ve Linux gibi hangi işletim sistemi platformuna ihtiyaç duyuyor mu? Evet.
Sunucu tarafından programlanabiliyor mu? Evet.
Nasıl bir güvenlik sistemine sahip? Mükemmel.
Nasıl bir çalışma performansına sahip? Harika.
Kontrol edilebiliyor mu? Evet.
Bölünebiliyor mu? Evet.

Sunucu Türleri Nelerdir? 

Host. Sunucu: Web sitesi yayınlamak amacıyla dizayn edilmiş, çok hızlı çalışan binlerce kişiye hizmet veren, sürekli olarak çalışan web sunucularıdır. Web hosting diye tanımlanır. Kendi aralarında 4’e ayrılır.

Paylaşımlı saherd: Yüksek trafikli web siteleri için uygun değildir. Tek sunucu üzerinden binlerce web sayfa yer alır, çok ekonomiktir.

Bayi reseller: Büyük boyutlu sunucu bölümlere ayrılarak bayi hesapları oluşturularak kullanıcılara tahsis edilebilir, kiralanarak ticari gelirler elde edilebilir.

Virtual sanal sunucu: Fiziksel bir sunucunun üzerine, birden fazla işletim sistemi yüklenerek oluşturulan sunuculardır. Kullanıcılar, bu sunucular üzerinde, istedikleri gibi tasarrufta bulabilirler.

Dedicated kiralık sunucu: Sunucu fiziksel olarak kiralanır. Donanım amaçlı veya yazılım amaçlı olarak kullanılabilir.

Fiyat ve fayda avantajı sağlayan özellikler

Depolama alanı: Yüksek kapasiteli depolama alanı olmalı.

Giriş çıkış trafiği ve bant genişliği: Ziyaretçi sayısına göre ayarlanır. Ziyaretçi sayısı çarpı web sayfasına ayrılmış limit. Kısaltılırsa ZSWSAL. Örnek: ZS=20.000, WSAL=50Kilobyt. 2000050000=1.000.000.000 byte=1GB

Sunucu işletim sistemi: Windows, Linux, Unix, Redhat, Centos, Free BSD Kolay kullanım açısından Windows tercih edilir. İnternetin duvarlarını aşıp deep internet sayfalarına erişim işleri için de Linux veya Kali Linux iyidir.

Veri tabanı desteği: MySQL, Access, MSSQL ve diğerleri, MySQL pupuler olarak kullanılır.

Admin paneli: Plesk,  Entrenix, cPanel

Plesk: Plesk bir web hostng yazılım paketidir. Ticari amaçlıdır. Novosibirsk, Rusya’da tasarlanmıştır.  USA’da Plesk Inc. Firması tarafından yayınlanmıştır.

Enterix: Natrohost firmasının sahibi Çizgi bilgisayar tarafından geliştirilmiştir. Microsoft Windows platformunda, giriş seviyesi web sunucu kontrol panel ihtiyacını karşılamak amacı ile geliştirilmiştir. Düşük maliyetlidir.

cPanel: Unix tabanlı işletim sistemleri için geliştirilmiştir. Kullanım alanı çok geniştir. cPanel ile WHM isimli temel yönetim programı da yüklenmektedir.
cPanel, Unix tabanlı sistemlerde çalışır, geniş tasarruf sahasına sahip bir denetleme panelidir.

SSL desteği güvenlik sertifikası: Veri Sign,  Comodo, Thawte
Bilgisayarınıza giriş çıkış yapan verileri paketlerini yüksek güvenlik ölçeğinde şifreler. SSL hizmeti sunan firmalar, şifreleme yöntemlerine göre fiyatlar belirlemişlerdir. Bu alanda oldukça uzmanlaşmış firmalar mevcuttur. Özellikle bu hususta garantili profesyonel hizmet veren, Çizgi bilgisayarın firması Natro’dur.

Standart SSL Nedir?  

Standart SSL Sertifikası, 2048 bit şifreleme kapasitesine sahiptir. Web sitelerindeki bütün işlemler ssl yöntemiyle şifrelenir. Online alış veriş sileri için idealdir. Kredi kartı gibi nesnelerin şifrelerini güvenlik altına alır. İnternet gezginlerinin davranışlarını kontrol ederler. Sadece ağ üzerindeki verileri şifrelerler. Sertifika alınırken herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur.

SSL sertifikaları nereden nasıl temin edilebilir?

Natro firmanın, sertifika hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. İşte firmanın piyasaya sunduğu sertifikalar:
Comodo Positive SSL ve RapidSSL Sertifikası:10.000 dolar ile en az 1 yıl garantilidir. 1 saat içerisinde aktive edilmektedir. Eğer hesap, Natro üzerindeyse, Natro müşteri destek uzmanlarınca, bedava kurulur. Wildcard SSL, web sitesinin tüm alt varlıklarıyla korunması anlamına gelir. Bütün alt alan adları için SSL ihtiyacı oluşmaz. Bu ürün için oluşan sınırsız sahiplik, herhangi bir belge istemez.

Comodo unified communications SSL sertifikası: Microsoft exchange 2010, Microsoft officce communitaction server 2007 program ortamlarının güvenliğini sağlar. Graranti bedeli 250.000 USA dolarıdır.

Comodo positive wilcard SSL sertifikası: Standart olarak her sisteme kurulabilir. Ürün desteğine sahiptir. Garanti bedeli 10.000 USA dolarıdır.

RapidSSL wilcard sertifikası: Dünyada en çok tercih edilen Wildcard SSL ürünüdür. Garanti bedeli 5000 USA dolarıdır.

Green Bar home SSL- Yeşil çubuk evi: İnternet arama motorunun, en üstte arama çubuğunun en solunda yer alan, isimdir. Bu kısımda, SSL’yi satın alan özel ve tüzel varlığın, hukuki, resmi, ticari varlığını belirtir. Bu sertifika, birçok kapsamlı ve kurumsal doğrulama süreçleri içerir. Firma müracaat eden kişilerin gerekli yeterliliğe sahip olması durumunda bu sertifikayı vermektedir. Yani her kişi bu ürüne sahip olamamaktadır. Bu sertifikanın verilişi, müracaat eden kişiden gerekli belgeleri istemektedir. Bu ürün için yapılan müracaatlar eğer kabul edilirse, ilgili web sayfasının en üst sol köşesinde, faaliyet isminiz yeşil olarak örneğin xxxx aş. https://www.x.com şeklinde gözükecektir. Eğer bu şekilde bir sertifikaya sahip olunursa, bu durumu bilen bütün insanlara güven verilmiş olacaktır.

Natro’nun satışa sunduğu Ev- yeşil Bar SSL ürünleri: Comodo Ev SSL, en çok tercih edilen bir üründür. Aktivasyon süresi 1 ile 15 gündür. Garanti bedeli 1.750.000 USA dolarıdır. Geotrust true businessid with Ev SSL, orta maliyetli olup, en çok tercih edilen ürünlerdendir. Garanti bedeli 1.500.000 USA dolarıdır. Symantec secure site pro with Ev SSL, dünya genelinde bankalar ve büyük e-ticaret siteleri tarafından tercih edilmektedir. Garanti 1.750.000 USA dolarıdır.

Bu anlatılan SSL sertifikası nasıl alınır? 

Bu video izlenerek kolayca edinilebilir :  https://www.youtube.com/watch?v=xXyBnIsIikQ

SEO bilgi alanı nedir? 

Bütün spamlardan arındırılmış, ayrıcalıklı IP(internet protocol) adresine sahip sitelerdir. Bilindiği gibi bütün siteler IP adresleriyle tanınır, bulunur ve kullanılırlar. Bu adresler ABCD diye sınıflandırılmışlardır.  67.45.123.87 bu IP’nin en solundaki 67= A, 45=B,123=C, 87=D sınıfıdır. Burada önemli olan rakamların bulunduğu basamaklardır. Burada basamaklar sınıflandırılmıştır. Web sitesi üzerinde D sonda yer aldığı için sürekli değişiklik gösterebilir. Ip’nin 2. basamağı Class C IP diye isimlendirilir. Peki, bir sitenin SEO olup olmadığını nasıl anlarız? Class C IP Kontrol Aracı Bu site, https://wmaraci.com/class-c-ip-kontrolu üzerinde hizmet sunmaktadır.

SEO hizmetinin avantajları

Paylaşım özelliğine sahip dedicated ve VPS paketleri şeklinde üzerinde bulundurur.
Ip sınıfı class C ip’tir. Bu nedenle diğerlerinden farklıdır,
Ip sınıfı C olan diğer sitelerin, aynı sunucu üzerinde link çıkışları hissedilir.
Web sitelerinin faaliyetleri hususunda derin analizlere sahiptir.
Arama ve sorgulamalarda daha gelişmiş mükemmel sonuçlar elde edilebilir.
Çok değerli bir sanal yatırım aracıdır. Satış durumunda fiyat çıtasını yüksek tutmak mümkündür. Talebi de çoktur. Marka farkındalığı çok yüksek ve kaliteli bir görünüm sağlar. Örneğin reklam hususlarında SEO hizmetlerin bazı dezavantajları da mevcuttur.
Pahalıdırlar. Her webde  SEO seçeneği yer almayabilir. Spam ve blackhat gibi çalışmalar, Google botları tarafından kısa sürede algılanmasına sebep olur. Bu durum, sitenin arama motorları tarafından ceza almasına yol açar.

VPS nedir? 

Fiziksel bir sunucu, fiziksel olarak varmış gibi, programlar vasıtasıyla sanal sunuculara bölünür. Bu bölümlenen sanal sunucuların kullanımına VPS(virtual private server) server denir.

Bu sunucu serverler, ihtiyaçları kadar ram ve cpu ihtiyaçlarını kendileri belirlerler. Böyle bir servere sahip olan kullanıcılar, bu sanal serverlerine web sitelerini kurabilirler, program kurabilir çalıştırabilirler. Upload-download işlemleri yapabilirler. Bu sanal serverleri şirketler, kullanıcıların tercihlerine göre, web servere işletim sistemlerini yüklemekteler veya ertelenerek daha sonra da yükleyebilmekteler.

VDS nedir? VPS ile aralarındaki fark nedir? 

VDS kullanıcısı son derece özgürdür, sunucu üzerinde tam hakimiyet sağlar. VDS kullanıcısı kafasına göre takılabilir, istediği işletim sistemini kurabilir. İstediği düzenlemeleri gerçekleştirebilir.

VDS sunucuları sadece ayrıldıkları bu görevler için vardır, asla paylaşılamazlar. VDS sunucu başka kimselerle asla paylaşılamaz VPS sunucular ise binlerce erişen ile aynı kaynağı paylaşır. VDS sunucular yüksek performans, hız ve erişim sağlar. Bu nenle pahalıdır. VPS sunucuların performansları, VDS sunuculara oranla düşüktür, fiyatları da ucuzdur. Bu sunucular, bazı programlar vasıtasıyla üzerlerinde online yazılımlar ile web hizmeti sağlanabilir.

Reseller  

Bir sunucu üzerindeki, satın alınış bir web sitesi tekrardan başka bir kimseye satılabilir. Reseller, sunucular içerisinde ayrılmış en küçük barıdırma alanıdır. İnternetin ilk çıktığı yıllarda çok kullanıldı ve reseller sahipleri, bu satışları sayesinde masraflarını düşürmeyi başarabildiler. Satışla resellerin kontrolü alıcının eline geçer. Böylece sunucu hizmetini sağlayan firma ile görüşülmesine gerek kalmaz. Reseller hizmetinin limiti kadar, internet sitesi eklenerek hesap açılabilir. Reseller,  daha fazla web alanına, cpu, trafik hacmi ve kullanım limitine sahiptirler.

Dedicated – kiralık sunucu 

Sunucu hizmeti sunan firmadan, bir sunucu bilgisayarı fiziksel olarak kiralamış olursunuz. Bu nedenle normal paketlere göre pahalıdır. İstediğini yap. Program yükle, sil. Web sitesi kur. Data sakla vs.

Bu hizmetin avantajları nedir? 
Sınırsız e-mail atılabilir.
Çok büyük HDD alanı
Program kurulabilir.
Formatlama resetleme imkânı sunar.
Diğer sitelerde olduğu gibi sınırlamalar bulunmaz.

Dezavantajları nedir? 

Pahalıdır. Ayarlar kullanıcı tarafından yapılır. Firma, işletim sistemindeki değişikliklerle ilgilenmez, müdahale etmez. Bazı firmalar güncellemelerin yapılmasını kullanıcıya bırakır. Bazı firmalar, godaddy gibi firmalar günlük e-mail sınırı koyabilmekte. Üye sayısı çok olan firmalar için, bu durum sıkıntı olur.

Co-Location  

Fiziksel bir sunucunuz olur. Sunucu bir veri merkezine yerleştirilir. Veri merkezi şirketi yani Co-Location şirketi, internet sunucuları için gerekli tüm alt ve üst yapıya sahiptirler. Sürekli büyüyen internet siteleri için vaz geçilmez bir hizmettir. VPS, VDS gibi sunucu hizmetleri, küçük ve orta yapılı faaliyetler ve web siteleri için geçerlidir. Tabi firmadan bir sunucu da kiralanabilir. Ama yine de masraflar cep yakacaktır. En iyisi bu hizmeti sunan firmanın, tesislerinde kendi sunucunuzu, belli bir ücret karşılığında misafir etmektir.

Co-Location’a uygun olan siteler şunlardır: 

Kurumsal büyük şirketler
Ölçeği büyük internet siteleri
Operasyon yük çok yüksek olan video gibi nesneler barından içerik siteleri
Uzun süre yayın yapan, çok yüksek ihtiyaçlı internet siteleri
Büyük ölçekli internet siteleri

Co-Location’un faydaları 

Fiziksel faydaları: Her tülü güvenlik önlemlerine sahipler.
Bilgi ve enerji güvenliği: Yedekleme özellikleri ve ani müdahaleler için mühendis bulundurulması ve yedek enerji sistemleri mevcuttur.

Soğutma sistemleri: Havalandırma destekli, süreklilik arz eden iklimlendirme özellikli klimalara sahiptirler.
Ekonomik avantajlar: Soğutma, iklimlendirme, elektrik giderleri ve internet giderlerinde yüksek oranda avantaj sağlar.

Co-Location fiyatları 

Sonuçta fiziksel bir mülkiyeti, bir şirketin internet hizmet tesisinde ücret karşılığında misafir edilmektedir.
Bu misafir sunucuların sayısı,
Sunucunun kasa modeli ve kapsayacağı alan
İnternet servis hız sunumu
Sunulacak internet trafik bandının genişliği
Firmalar fiyatlandırmada bu kriterleri göz önünde bulundurur. Tabi firmadan firmaya göre fiyatlar farklılık arz etmektedir.

Web sayfasını evdeki veya işyerindeki bilgisayara kurun (Active directory web platformu) 

Kişisel sıradan bir bilgisayar üzerinde, web  barındırma mümkündür.
Windows server 2016 ve 2019 için sistem gereksinimi en alt limiti aşağıdaki gibi olmalıdır.
1,4 GHz 64 bit işlemci,
x64 ile uyumlu yönerge kümesi,
RAM ecc özellikli 512 MB veya 2 GB),
32 GB HDD,
Gigabit çıkışlı Ethernet kartı,
Güvenliğe çok önem vermeyen kullanıcılar için, yukarıdaki sistemler yeterlidir.
Bu işlemler kesin şart olmamakla birlikte belirtmekte fayda vardır:
DVD işletim sistemi dvd sürücüden yüklenmek istenebilir.
Güvenli yükleme için  UEFI 2.3.1c tabanlı yazılım. Genelde 64 bit olurlar. Uefi 140 firma tarafından geliştirilmiş, biosun yerini almış bir programdır. Yeni nesil bilgisayarlar üzerinden gelir. Tabi bios değiştiği gibi, HDD’lerdeki MBR olayı da değişti ve yerini GPT aldı. GPT esnek yapıya sahiptir. 2 Terrabyte üzerini yani 8 Zb’ye (zetta byte) rahatlıkla destekler.
Super VGA 1024 x 768 veya daha yüksek çözünürlüğe sahip, ekran kartı, monitör, klavye ve mouse. Sistem gereksinimleri gözden geçirilmelidir.

Windows ürünleri dışında kullanılan teknolojiler de mevcuttur. Linux sistemler için, Suse, Fedora, RedHat, Debian serverlar kullanılır. Macintosh bilgisayarlar içi, macOS X server kullanılmaktadır. Çok tercih edilen ve kullanım kolaylığı nedeniyle, windows serverlerin kurulumu tanıtılacaktır.

Windows Server 2016-2019, şu an hali hazırda tercih edilip kullanılan bir lokal webserver sunucu yükleme programıdır. Windows server 2019 Mart 2018’de yayınlandı. Yukarıda sunucuların özelliklerine ve faydalarına ilişkin bilgilere değinildi. Bu active directory sunucu platformunun avantajı, veriler evde veya iş yerinde ve fiziksel olarak tamamen kontrol altındadır. Tüm giderler sistem sahibine aittir. Elektrik, soğutma, iklimlendirme, internet ve güvenlik giderleri vs.

Sistemi kurmak için yeterli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir. Eğer gerekli bilgi donanım ve tecrübe yoksa Google arama ile internet üzerinde resimlerle anlatılmış eğitim sitelerine erişilebilir. Buralardaki anlatım ve yönergeler yeterince yardımcı olacaktır. Microsoft’un Server 2016 ve 2019 sürümleri tavsiye edilir.

Windows server 2019 preview kurulumu

Yeni yayınlanmış olan bu program Microsoft’un, resmî sitesinden, Windows server ltsc preview iso seçeneği ile indirilemeli veya bootlu bir dvd, usb flash disk ile program temin edilmelidir. Şayet program, download yöntemiyle indirildiyse, birtakım prosedürler yerine getirilmelidir.

Diskpart komutu ile bootble server disk yapma

Yapılacak işlemle diskteki her şey silinecektir.

 1. Usb flash disk bilgisayara takılır
 2. Mirosoft tuşu+R tuşu ile çalıştır menüsü açılır ve içerisine CMD yazılır. Bununla eski dos işletim sistemi ekranı commandcom olan, windowstaki komut istemi programı çalıştırılır.
 3. Komut istemi satırına, diskpart yazılır ve sırası ile aşağıdaki komutlar girilir.
 4. List disk bilgisayara takılı usb ve diğer diskler listelenir.
 5. Select disk x (usb flash disk genelde en altta yer alır usb disk boyutundan tanınabilir örnek: select disk 3  )
 6. Clean sonra enter tuşuna basılır.
 7. Create part primariy yazılarak yeni bir birinci bölüm oluşturulur.
 8. Select part 1 yeni bölüm seçilir.
 9. Format fs=ntfs quick yeni bölüm formatlanır.
  Uyarı! Yükleme yapılacak bilgisayar yeni nesil UEFI biosa sahipse format fs=fat32 quick kullanılmalıdır.
 10. Active Aktifleştir.
  11.Exit diskpart komutundan çık.

Usb disk win server 2019 winrar ile açılmış iso içeriği diske kopyalanmalı. Bu işlem bazı durumlarda olumlu sonuç vermez. Sebebi ise bilgisayarlarda kullanılan teknoloji farklılıklarıdır. Böyle bir durumda kesin çözüm sunacak programlar vardır. Rufus, ImgBurn, PowerISO, ultraISO, DAEMON Tools ve windows 7 bootble dvd/usb flash programı vasıtasıyla da yapmak mümkündür.
Bootble server disk hazırlandıktan sonra, bilgisayara kurulma işleme başlatılır. Eğer bilgisayar tamamen servere tahsis edilmemişse, bilgisayar üzerinden bir sanala makine açılmalıdır. Bunun içinde bilgisayarın Hyper-v özelliğinin olması gerekir. Bazı bilgisayarlarda bulunmaz. Sanal bilgisayar işlemleri için sıkça kullanılan programlar vardır. VMware Workstation, Oracle VM, VirtualBox, bunlar bazılarıdır.
Bütün bular varsa, artık her şey çok kolaylaşmıştır. Hazırlamış olunan bootble sever disk, dvd veya usb flash disk olarak bilgisayara takılır ve power düğmesine basılarak başlatılır. Eğer virtual machine kullanılıyorsa, aynı yükleme prosedürleri orada da geçerlidir.
Ekrana gelen, press any key cd, dvd mesajını onaylandıktan sonra, install ile başlayan gerekli yönergeler onaylanarak sever kurulum işlemi gerçekleşmiş olur.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın