Reklam

Bilişim Dünyası

Facebook Efsanesi 10 Yaşında!

Facebook

Günümüzden tam 10 yıl önce, 4 Şubet 2004 tarihinde internet üzerinde bir çığır açacak bir buluş ortaya atıldı. Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes adlı bir grup girişimci genç Harvard Üniversitesi’nde okurken diğer üniversite öğrencileriyle tanışabilmek ve iletişime geçebilmek için sadece kendi üniversiteleri içerisinde hizmet veren TheFacebook adlı bir hizmet geliştirdiler. İlk başta sadece kendi üniversiteleri içinde hizmet veren bu servis kısa bir sürede diğer üniversitelerin de dikkatini çekti ve hizmet diğer üniversitelere de açıldı. Bu yeni sosyal medya akımına ilgi giderek arttı ve geliştirici ekip Facebook’un ilk halini kuruluşundan 1 sene sonra, 2005 yılında dünyaya açma ihtiyacı hissetti. Facebook daha ilk yılını tamamlamadan tam olarak 1 milyon kullanıcıya ulaşmıştı.

Geçen yıllar boyunca Facebook inanılmaz bir ilgi gördü. Belki sosyal medya hizmetinin geliştiricileri de ilk başta bu kadar başarılı olacaklarını tahmin edememiş olabilirlerdi. Çünkü Facebook’un geçen 10 sene ardından elde ettiği gelirler ve istatiksel verileri bu hizmeti dünyanın en büyük markaları arasına soktu. İşte geçen süre boyunca Facebook’un elde ettiği çarpıcı istatistiksel veriler:

Dünya çapında 1.23 milyar aylık aktif kullanıcı sayısı, 757 milyon günlük ziyaret
Sadece 2013 yılı içerisinde 1.5 milyar dolar kar
2004 yılından beri 201.6 milyar arkadaşlık bağlantısı
Aralık 2013’te günlük 6 milyar beğeni
Ekim 2005’ten itibaren günlük 400 milyar fotoğraf paylaşımı
7.8 trilyon mesaj sayısı
77.2 milyar yer etiketli paylaşım
Facebook 2004 yılında ilk kurulduğunda ise tam olarak şöyle görünmekteydi:

Facebook

2014 yılına geldiğimizde Facebook halen geliştirilmeye devam ediliyor ve birçok yeni özellik sosyal medya servisine ekleniyor. Hizmetin mobil servislerinin de yaygın olarak kullanılması Facebook’a vazgeçilmez bir yer kazandırıyor.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: