Reklam

Genel, Günlük Rutinler

İnsanların Yaptığımız İş Üzerindeki Etkileri

İnsanların yaptığımız işi çok basit bir iş gibi görmesi ve süreler konusunda takıntıları gerçekten benim için ilham verici olmaya başladı. Bir işe başlarken iş akışının nereye gideceğini bilmezken yapılan işin arasına farklı işlerle uğraşmak ve ekibin iş akışını bozarak bu süre üzerinde oynama yapmalarına rağmen belirtilen süre yinede bir projeye sıfırdan başlamaya yetmiyormuş. Proje başladığımızda yaklaşık 6 ay önceydi ve belirtilen sürelerde durulabilecek bir proje vardı ortada ama ekip içerisinde yaşanan kopmalar ve sıkıntılar haliyle proje içerisinde bulunan diğer yetkililere sıçardı ve herkesin bir gerginliği oldu. 1 ay öncesine kadar sıfırdan yazdığımız proje bitmesine yakın ekip tamamen dağıldı diyebiliriz yaşanan sorunlar nedeniyle ödemeler, verilen sözler sürdürülmemeye başladı, en önemliside işin ne boyuta geldiğinin kimse farkında değildi.

 

Acilen bir çözüm üretmemiz gerekiyordu ve bu projeyi tekrardan rutine almamız lazımdı bunun için iyice planlama yaptım tabi yine tutmadı planı uygularken baktığımda yine hızlı bir çözüm olmadığı kanaatini getirdim ardından alternatif bir seçenek doğdu bu seçenek beni 15-20 gün öne atabilecekti sonuçlarına neyse girdiğimiz projede herkesin emeğini bir kenara bırakarak planladığım çözümü devreye soktum. Şuandaki planıma göre durumu 1-1’e getirmiş oldum diyebiliriz. Bundan sonraki süreçte kısa süre içerisinde stabil bir hale almasını planlamak olacak ama en önemlisi zaten stresli bir ortamda iş yapmaya çalışıyoruz ve her gün ne zaman bitecek sorularını artık geçmek istiyorum sürekli karşıma çıkıyor. Ekip yönetmek ya da yönetilen bir ekip içinde yöneticiniz sizin düşündüğünüz kadar projeyi düşünmüyor olabilir bunun çözümü yok en erken şekilde sadece gereğini yapmanızı tavsiye ediyorum.

 

Tabi siz şimdi güzel anlattın hoşsun ama sizin hiç mi kusurunuz olmadı diyeceksiniz? Gayet açık bir şekilde evet oldu diyebilirim çünkü bu süreçte en çok yıpranan bir diğer kişide biz olduk işi tamamen koordineli bir şekilde yürütseydik belki planladığı gibi şu anda aktif olarak bir işleyişimiz olabilirdi bunları size bugün yazmıyor olabilirdim ama bazen hayattan ders çıkartmak için bu tip durumların olması gerekiyor ve ya zor durumlara düşmeniz gerekiyor. Biz ekip olarak hepimizin farklı planları var kimimizin ödemeleri, kimimizin evlilik planları ya da kariyer gibi birçok nokta var ve bu noktaların hepsinde bazı kararlar vermek gerekiyor birçok kişiyi burada yıpratmış oluyoruz. Benim bu başlıktan çıkarttığım olay takım uyumuna yatkınlık çok önemli olması birçok firma takım uyumu arıyor sebebi gerçekten bu, işi çok iyi bilmesi farklı bir avantaj ama bu işi bilmesi demek karakterleri çok düzgün ya da iş ahlakı çok düzgün demek anlamına gelmiyor. Ekstra olarak insan kaynaklarının ise burada çok önemli olduğunu anlayabilir gerçekten çok zor bir işleri var insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor herkesin farklı bir sıkıntısı var ve kalabalık bir ortam olunca bu iş tamamen sarpa sarabiliyor. Gerçekten iyi deneyime ya da süper zekaya sahip değilseniz çok büyük bir ekip işine girmemenizi tavsiye ederim.

 

Herkesi belki hayal kırıklığına uğrattım ama en yakın zamanda toplamayı düşünüyorum, bu durumdan herkesin payı var ben kimseyi para ya da iş yüzünden kaybetmeyi sevmiyorum. İnsan kazanmak para kazanmaktan daha zor diye düşünüyorum. Ama işi gerçekten bilen insanlara bırakırsanız siz sadece yapmanız gerekenleri yapın ve işin planlama boyutunu iş akışını gerçekten bu işi yönetebilecek kişilerin yapması daha doğru oluyor.

 

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın