Reklam

Laravel

Laravel

Herkese tavsiye edebileceğim bir PHP framework‘tür. Kısa bir araştırma yaptığınızda Taylor Otwell tarafından inşa edildiğini görebilirsiniz. Birçok kütüphaneyi bir araya getirerek oluşturulan tabanı yada alt yapısı symfony olarak bilinen Laravel günümüzde en yaygın kullanılan framework‘lerden bir tanesidir.

Uzun süre CodeIgniter kullandıktan sonra bende yaklaşık olarak 1 senedir laravel kullanıyorum, biz codeigniterda framework kavramını resmen çöpe atıyormuşuz diye düşündüm kendi kendime o kadar şeyde eziyet çekiyor load->model yada load->library bu load nedir ya herşeyi statik yap insanlar rahatça çözüme odaklansın Codeigniter 3.0‘da kısmen olarak static bir hale getirdim ve şuanda birkaç projemde güncel olarak kullanıyorum ama yeterlimi bence değil neden kullanıyorsun sorusuna gelecek olursakta hatalarını artık ezberledim az çok biliyorum ne nerede projelerdede hızlı çözüm olması gerektğinden laravel kullanmıyorum ama yakın zamanda tabi taşımayı düşünüyorum çünkü artık 3.0 çıktı dediler biz epey bekledik bunun için tabi bağzılarımız belki şuanda bile duymuş olabilir 😉

Laravel‘den ufak kesitler verelim isterseniz;

Yukarıdaki örnek olarak bir json_encode oluşturmuş olduk çok basit aslına ama gerçekten bunlar kod yazım düzeni denen birşeyi ortaya çıkartıyor projenizi bittiğinde gözden geçirdiğinizde laravel ile codeigniterı karşılaştırdığınızda ci‘ninde spagettiden farkı kalmadığını göreceksiniz.

Hızlı demişler halbuki performans konusunda benim sıkıntılarım var iyi projelerde yeterli verim alamadığımı düşünüyorum 3.0‘ı çıkardıklarında köklü değişiklik beklerken halen loadların durduğunu görebilirsiniz resmen 2.0 kopyası olmuş gibi birşey yani bu. Laravel‘in içerisinde kendi ORM yapısı mevcuttur ve bunun yanı sıra artisan ile en uyumlu çalışan laravel diyebilirim.

Ayrıca şunuda belirtmek isterim ki şuanda Laravel Toplulukları en geniş şekilde ve googleda hataların sonuçlarını rahatlıkla bulabileceğiniz bir şekilde %100 emeği ve saygıyı hakederek ilerleyen bir framework‘tür. Birçok arkadaşımız laraveli kötülüyor, tabi bağzen bende kötülüyorum fakat isteklerimizi hep aynı framework karşılayacak diye birşey yok bağzen spagetti bile yazmak gerekir. Bir abimiz şöyle derdi önemli olan işin çalışıp çalışmadığı kod düzeni sonradanda revize edilebilir.

Neyse laravel konusunda belki ilerleyen zamanda güncellemeler yaparım, Laravel kategorisinide artık boş bırakmayacağım şimdilik hepinize teşekkür ederim.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: