Reklam

C#, Genel, PHP

RabbitMQ Nedir? Neden Gereklidir?

Selam arkadaşlar,

RabbitMQ için genel olarak bilgilendirmeler, ne için ve nerelerde kullanabiliriz bunun hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim. Konuyla ilgili olarak sorularınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

 

RabbitMQ Nedir?

RabbitMQ açık kaynak bir mesaj kuyruğu sistemidir. Bir nevi Node.JS için kullandığımız socket.io benzeri bir uygulama diyebiliriz. Bu uygulamanın amacı bir kaynaktan başka bir kaynağa işlem sırasına göre anlık olarak işlemleri iletmeyi sağlayan araparçadır. Mantık olarak Redis Pub/Sub’a benzemektedir. Ama burada yapılacak işler bir sıraya alınmaktadır. Burada işlemi yapacak kaynak/kaynaklar başlatılana kadar, tüm işlemler bir kuyrukta sıralanabilir. Diğer alternatiflere göre RabbitMQ çoklu işletim sistemine destek vermektedir. Bu durum sadece RabbitMQ’ya özeldir. RabbitMQ’ya ek olarak Apache Kafka, Msmq, Microsoft Azure Service Bus, Kestrel ve ActiveMQ olarak sıralanabilir. Kuyruk işlemlerine kafası takılan arkadaşlar için ise hacimli bir sitede mutlaka bir mail gönderim sırası yapmışsınızdır ya da en kötü linux/windows üzerinde çalışan mail kuyruk sisteminden bilginiz vardır. Siz mail çıkışını sağladığınız andan itibaren mesajınız kuyruğa aktarılıyor ve sırası geldiğinde işlem yapılıyor. Bundan sonraki olumlu ya da olumsuz gibi işlemler için ise kendiniz koşullar sağlayabilirsiniz. Bunlara bir diğer örnek ise seamless wallet olabilir.

 

RabbitMQ Neden Gereklidir?

Bazı işlemlerin anlık yapılmasına ihtiyaç yoktur. Örnek vermek istenir ise sisteme yeni bir haber girildiğinde, ya da var olan bir haberin güncellenmesi anında cache’in düşürülmesi, bir başka örnek de upload edilen gif dosyalarının scale işleminin yapılması gibi düşünülebilir. Hatta zaman ayarlı message ve otomatik mailler de yine RabbitMQ’ya güzel bir örnek olabilir. Sıraya alınan bu işlemlerin asenkron bir şekilde yapılması, hem çalışan uygulamanın boş yere bekletilmemesinden hem de sunucu üzerindeki işlem maliyetinin minimuma indirilmesinden dolayı RabbitMQ iyi bir tercih sebebi olabilir. Ayrıca scalable olmasından dolayı da değişen trafikli yapılarda ayrıca tercih edilebilir.

 

Bir sonraki RabbitMQ makalem işletim sistemleri üzerinde kurulumu hakkında olacaktır, dilerseniz mail listeme abone olabilirsiniz size mail olarak bilgilendirme sağlayabilirim.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın