Reklam

SEO / SEF

Seo Neden Önemli?

SEO İngilizce ‘de Search Engine Optimization olarak adlandırılan Arama Motoru İyileştirme şeklinde Türkçe’de yer almaktadır. Kısaca SEO, arama motorlarında en üste çıkma şeklidir. Peki, neden Google, Yandex, Safari… gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmalıyız? 

Google Aramalarında Üst Sıra

Bugün dünyada her dakika milyonlarca kişi online arama yapıyor. Yapılan aramaların %89’undan fazlası ilk sayfadaki uygun sitelere girerek tamamlanıyor. Hatta ilk sayfada yer alan ilk dört sıralaması da başı çekiyor. Bunun en büyük nedeni ise kullanım kolaylığı ve tüketim alışkanlığı.

Tüketici davranış ve doğası gereği, ihtiyacı olan duruma ve/veya bilgiye en hızlı ve kolay yoldan ulaşmak ister. Arama motorlarında anahtar kelimeler ile arama yapan kullanıcılar için de bu durum geçerlidir. Anahtar kelimesine yakın sonuçları görüntüleyemediyse diğer bir sayfaya geçmek yerine hızlıca kelimeyi değiştirmeyi tercih eder. Web site sahibi bir kişinin ise ihtiyacı olan en önemli durumlardan bir tanesi, ziyaretçi sayısıdır. Bu durumların tamamı birbiri ile bağlantılıdır. Bu yüzden bir örnekle açıklamak daha keyifli olacaktır.

Ayakkabı satan bir A firması olsun. Ayakkabı modelleri ve fiyat araştırması yapan da bir Can. Can, arama motorlarına ayakkabı, sandalet, babet… gibi anahtar kelimeler yazdığında karşısına çıkan ilk dört sıralamadaki internet sitesinden birini tıklayarak o sitede gezmeye başlayacak. A firması bu dörtlünün arasında ise potansiyel müşteri çoktan siteye girmiş ve dakikalardır site içi aktif arama yapıyor. Sepete giden adımlardan birkaçı tamamlanmış demektir. 

Bu örnekte olduğu gibi sitelerin üst sıralarda yer alması ziyaretçi edinimi için önemlidir. Ziyaretçilerin müşteriye dönmesi ise bir sonraki adımdır.

Arama Motoru İyileştirme (SEO) Adımları

SEO’nun öneminden bahsettik şimdi sıra bu adımların nasıl gerçekleşeceğinde. Öncelikle arama motorlarının nasıl bir yapı ile çalıştığından bahsedelim. Arama motorları sahip oldukları bilgileri kategorize eder. Büyük bir kütüphane olarak düşünebilirsiniz. A’dan Z’ye kadar sütunlar ve bu sütunların da içinde alt gruplara ayrılmış alanlar vardır. Yukarıdaki ayakkabı örneğinden devam edecek olursak, ayakkabı; giyim sektörünün alt kategorisidir. Babet ise ayakkabı sektörünün alt kategorisidir. Sütunda önce giyim sonra ayakkabı sonra mabet ayakkabı sonra da kırmızı babet ayakkabı gelir. 

Arama yapan müşterilere ne kadar spesifik bilgi gösterirseniz o kadar çok ilgi çekersiniz. Ancak ana grup aramalarında havuz çok geniş olduğu için rekabette zorlanabilirsiniz. Bu nedenle sizi diğerlerinden ayıran özelliğinizi ön plana çıkarmayı unutmayın.

Arama motorlarına kırmızı babet ayakkabımızı tanıttığımıza göre şimdi bununla ilgili içerik paylaşmada. Çünkü kırmızı ayakkabıyı sadece siz satmıyorsunuz. Kütüphaneye ne kadar çok kırmızı ayakkabıyı bulması için yol gösterir alt üst gruplarını beslersek arama motorları bu kategoriyi o kadar çok aklında tutar ve sizi hatırlamaya başlar. Bu yüzden kırmızı babete ait fotoğraflar, kombinler ve bununla ilgili içerik eklemeyi unutmayın. 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: