Reklam

Genel

Sistem Yazılımları Kaça Ayrılır?

Yazılım, bilgisayarda bulunan donanımların yönetilmesini ve kullanıcıların bilgisayar üzerinde işlem yapabilmesini sağlayan, kod parçalarının bir araya getirilmesi ile oluşan komutlara verilen genel addır. Bilgisayar yazılımları temel olarak 3 ana grupta incelenir. Sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevirici yazılımlar olarak ayrılan yazılımların her biri farklı bir alana hizmet eder.

Sistem Yazılımları Kaça Ayrılır? 

Sistem yazılımı, bilgisayar içinde bulunan bütün sistemlerin çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerin düzenli bir şekilde işlemesini sağlayan yazılımların genel adıdır. Sistem yazılımları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Başta işletim sistemi olmak üzere donanım sürücüleri, güvenlik yazılımları, zararlı yazılımlar, sistem yönetim yazılımları, sunucu yazılımları, veritabanı yazılımları birer sistem yazılımıdır.

İşletim Sistemleri, sistem yazılımları arasında en sık duyulan ve en çok bilinen yazılım türüdür. Çünkü işletim sistemleri bir bilgisayarın çalışmasını sağlayan ve olmazsa olmaz parçalarından biridir. İşletim sistemlerine örnek verecek olursak Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemleri, Apple tarafından geliştirilen OS, Linux ve Ubuntu’yu sayabiliriz.

Sistem Yazılımlarının İşlevleri

Sistem yazılımlarının her biri kendilerine özgü işlevlere sahiptir. Yazının devamında bazı sistem yazılımlarını ve işlevlerini ele alacağız.

BIOS: Temel sistem yazılımlarının başında yer alan BIOS bilgisayarın giriş – çıkış sistemini oluşturur. Bilgisayar bağlı olan aygıtlar ile işletim sistemi arasında veri akışının yapılmasını sağlar.

Aygıt Sürücüleri: Bilgisayara bağlı olan klavye, fare, hoparlör gibi donanımların türünü belirler. Sürücü programlarının aygıtların anlayabileceği şekilde çevrilmesinde görevlidir.

Assembler: Kullanıcı tarafından oluşturulan komutların bilgisayarın anlayacağı şekilde dönüştürülmesini sağlar. Örneğin bir kullanıcı klavyeden A harfine tıkladığı zaman assembler bunu 1 ve 0 kullanarak bilgisayar diline çevirir. Çeviri sonucunda ekrana A harfinin çıktısını verir.

Önyükleme programı: İşletim sisteminin bilgisayar belleğine yüklenmesini sağlayan programdır. Aynı zamanda RAM’e yüklenmesini de sağlar.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın