Reklam

türkcell yerli arama motoru yaani
Bilişim Dünyası

Türkiye’nin Yerli Arama Motoru: Yaani

Selamlar arkadaşlar,

Bugün gündemde olan bir konuyu Türkiye’nin yerli arama motoru Yaani hakkında bir yazı kaleme alacağım. Öncelikle umarım hedeflerine kısa sürede ulaşıp ve olumlu tepkiler alarak devam eder. Bir arama motoru olmak için öncelikle bir data’ya sahip olmanız gerekiyor ama Türkcell’in hedefi ise size dışarıdan birşeyler alarak yapmayacağız gibi bir şey değil bu dataları elde etmek için inanın 2.5 seneden fazlası gerekecek ama Yaani buna şu şekilde çözüm yolu bulmuş diğer arama motorlarından içerikleri bulup onları parse edip sizin için en doğru olan sonuçları karşınıza getirmek ve görünen o ki işlerinde gayet başarılılar. Birçok tepki olumsuz yönde tabiki Türk toplumu olarak biz olumsuz yorumlar yapmayı ve açıklar aramayı seven bir milletiz bu emeklerin arkasındaki açıklarıda bulmadan geçmedik.

Öncelikle front-end taraflarında web site adresinde birçok kişi olumsuz eleştiriler yapıyor bu eleştiriler gerçekten ilk bakış için çok önemli bir ürün yaratıldığında insanların tepkisi heleki aynı sektördeki insanların tepkisi çok daha farklı olabiliyor. Bunları ilerleyen zamanda düzelteceklerine inanıyorum şimdiden ilk eleştirilere düzeltme yapmış olduklarını bile görebiliyoruz.

Ayrıca arama yapan yazılım ise internet üzerinde farklı bir servis tarafından kullanıldığını görmekteyiz, işleyiş ve kaynak kod olarak birebir aynı yapıyı kullanmaktadır. Karşılaştırmalarınızı yapıp tepkilerinizi mutlaka bekliyorum. İlgili adresi alt tarafta belirteceğim çok fazla bir fark görmeyeceksiniz diye umuyorum.

Yazılım (Script): http://us.ntent.com

Bu yapılan yorumlarım tamamen tarafsız olarak yapmaya çalışıyorum herhangi bir şekilde olumlu ya da olumsuz bir yorum yapmıyorum. Tamamen iki taraflı olarak düşünmek gerekiyor bazı konularda Türkcell tarafında Türkiye için gerçekten güzel bir proje ve yatırıma değer ama kullanıcı için ise kendi yorumumca Türkcell kullanıcılarının hediyelerini alıp çıkması gibi birşey oldu.

Tabi ki, Yaani size şunlarıda sunuyor Yerli arama motoru dedikleri olay da tam olarak burada başlıyor diyebiliriz. Örnek olarak müzik ile ilgili bir arama yaptığınızda sizi Yerli bir girişim fizy’e yönlendiriyor ya da arama kayıtlarınızı sizin için tutuyor ve bu ileride sizlere Türkçe olarak daha iyi bir sonuç getirmek için kullanılacak diye umuyorum. Kendi yapılarını geliştirmek için kullandıkları bir araç olarak düşünebiliriz. Bunların dışında lansmanını yaptığı konferansta ise Veri Merkezi ile alakalı bir konu geçtiğinden söz etmeden olmaz. Kocaeli/Gebze’de 10 bin m2 alanda Türkcell bir veri merkezi inşa etti ve inanın arkasında Türkcell var ise bu işi herkesin destekleyeceğinden eminim. Bu haber arama motorundan daha çok sevindirdi diyebiliriz. Ek olarak Yaani sadece şuanda mobil kullanıcılar için erişime sunulmuştur.

Tanıtım Videosu:

Yaani’nin vadettiği imkanlar şu şekilde:

  • Aile koruma modu
  • Konum tabanlı aramada etkin hedefleme
  • Turkcell aboneleri Yaani’yi ilk defa telefonlarına yüklediklerinde 1 hafta geçerli 1GB internet hediyesi kazanacak. Yaani aramaları Turkcell kullanıcılarının internet paketinden yemeyecek. (*fizy ve haritalar hariç)
  • Turkcell yakında Yaani’yi bir mobil tarayıcı olarak da kullandıracak.
  • Yaani’yi Android’de varsayılan arama uygulaması olarak tanımlayabiliyorsunuz ancak henüz iOS tarafında bu mümkün değil.
  • Yaani’de Gizli Mod ile ziyaret ettiğiniz sitelere İnternet’e gizli olarak göz atabiliyorsunuz.

Kaan Terzioğlu’nun dediğine göre “Bu ürünleri geliştirirken eleştirildik ama bugün Türkiye’de Fizy, Spotify’ın 3 katı; Lifebox, Dropbox’ın önünde; BiP, Whatsapp’ın 1/3’ine ulaştı.” beklentiler Yaani arama motoru için şuanda Türkcell kullanıcılarının ilk etapta %25 kullanmasıymış. Tabi kide süreçler kısa olmayacak insanların alışkanlıklarını değiştirmek biraz zaman alacak kimse arama olarak mobilde bir uygulama kullanmıyor ilk olarak farklı bir strateji ilerliyorlar. İnşallah Türkiye olarak bu tarz uygulamaları desteklemeye devam ederiz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, Hoşçakalın.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: