Reklam

Genel

Yazılımları Hangi Dille Yazarsak Az Depolama Alanı Gerektirir?

Yazılım, Bilgisayarı oluşturan donanım parçalarının birbirleriyle etkileşimini sağlayan, onları kullanıcının istekleri doğrultusunda yönetmek için gerekli olan komutlar topluluğudur.

Yazılımları hangi dille yazarsak az depolama alanı gerektirir?

Hangi amaçla olursa olsun tüm yazılımlar programlama dilleriyle yazılır. Programlama dili kısaca insanların bilgisayarlara istedikleri işlemleri yapmasını sağlayan karakterler ve simgeler topluluğudur diyebiliriz. Programlar insanlar ile bilgisayar arasında etkileşimi sağlar. Programla dili bilgisayara neyi ne zaman ve nasıl yapacağını belirten komutlar içerir.

Kullanımına göre yazılım çeşitleri

Demo yazılım: Belirli bir süre için tanıtım amaçlı ücretsiz olarak kullanılabilen, süre bitiminde ise sadece lisans hakkını satın alınması koşuyla kullanımına izin verilen yazılım türüdür.

Lisanslı yazılım: Bu tür programlama kullanmak için kullanım hakkını satın alınması gereken programlardır.

Ücretsiz yazılımlar: Kullanımı için hiçbir ücret talep edilmeyen programlardır.

Uygulama yazılımları

Bu tür yazılımlar belirli bir konudaki problemlerin çözümüne yönelik programlama dilleri kullanılarak oluşturulmuş yazılımlardır. Hangi sisteme uygun olarak yazılmışsa  o sistem üzerine çalışırlar.

Zararlı yazılımlar

Bilgisayarlara, mobil ağlara ve sunuculara zarar veren, sistem üzerindeki dosyaları ve verileri silen, değiştiren yazılımlardır. Bu zararlı yazılımlar sistemlere pek çok farklı yollar üzerinden sızabilir. Örneğin e-posta, usb diskler, hafıza kartları, cd, internet gibi.

Casus yazılımlar

Bu yazılımlar zararlı yazılım türlerine benzemekle beraber tek amacı kişilerin özel verilerini gizlice kaydedip, bu bilgileri kişiler ya da firmalara ulaştıran yazılım çeşitleridir. Bu tür yazılımlar çoğunlukla ücret karşılığı satın alınarak kullanılırlar.

Bir yazılımda olması gereken özellikler;

Doğruluk: yazılımın kullanıcının ihtiyaçlarını tam olarak karşılamasıdır.

Güvenilirlik: Gerekli işleri hangi hassaslıkla yerine getireceği beklentisidir.

Verimlimlilik: İşlevlerin gerçekleşmesi için gerekli olan bilgisayar kaynakları ve kod miktarıdır.

Güvenlik: Yazılımın kaynaklarına istenmeyen kişilerce ulaşımının ne derece engellenebildiğidir.

Kullanabilirlik: Yazılımın öğrenilebilmesi, çalıştırılması girdi hazırlama ve çıktı yorumlama işlemlerinin kolaylık derecesidir.

Hata bulma kolaylığı: Hatanın yerini bulma ve düzeltme kolaylığıdır.

Esneklik: Yazılımda değişiklik yapma kolaylığıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın