Reklam

SEO / SEF

Yoast Seo Odak Anahtar Kelime Nedir?

Odak anahtar kelimesi, yayınınızın veya sayfanızın sıralanmasını istediğiniz bir kelime öbeğidir. Örneğin, bir hamur mayasının nasıl yapılacağı hakkında bir yazı yazabilirsiniz. En iyi anahtar kelimeyi bulmak için biraz araştırma yapmanız ve insanların ne aradığını keşfetmeniz gerekir. Bu, bulunma şansınızı artıracaktır. Böylece, “hamur mayası yap” gibi bir anahtar sözcükle sonuçlanabilir. Daha sonra, kullanıcılar nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar aradığında, yayınınızı Google arama sonuçlarında bulabilirler (elbette rekabetin ne durumda olduğuna bağlı olarak).

Metinlerinizi Odak Anahtar Kelimesi İle Başlatmak

İyi, bilgilendirici bir giriş yazmak çok önemlidir. Tam orada, birkaç satır metin boyunca, okuyucularınızın dikkatini çekmeniz ve sayfanızda kalmalarını sağlamanız gerekir. Çoğu kişinin sayfaları dikkatle okumak yerine taradığını hatırlamakta fayda var. Odak anahtar kelimenizi başlangıçta ekleyin ve okuyucularınızın sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarını kolaylaştıracaksınız.

Giriş ile ilgili yapmanız gereken sadece okuyucular ile alakalı değil. Arama motorları da tanıtımları okumayı sever. Metninizin başına odak anahtar kelimenizi eklemek, arama motorlarına yazınızın konusuyla ilgili ipuçları vermek gibidir. Dahası, Google bazen bir meta açıklama oluşturmak için ilk paragrafınızı kullanır. Böylece odak anahtar kelimenizi başlangıçta ekleyerek SEO açısından kendinize bir iyilik yaparsınız.

Kulağa yeterince kolay geliyor. Sadece odak anahtar kelimesini başlangıçta ekleyin, hepsi bu. Evet, ama bu sadece başlangıç. Girişin geri kalanını nasıl yazdığınız da hayati önem taşımaktadır. Öyleyse Yoast SEO’nun size nasıl yardımcı olabileceğini ve ne yapmanız gerekeceğini görelim.

Yoast SEO Size Nasıl Yardımcı Olur?

Yoast SEO, giriş kontrolünde bir anahtar sözcüğü kontrol eder. Çok basit. Bir odak anahtar kelimesi ekledikten sonra, bu kontrol metni, metninizin girişine eklemenizi sağlar. Tercihen, konunuzu hemen netleştirmek için ilk cümledeki odak anahtar kelimenizi kullanmalısınız. Yoast SEO Premium, anahtar sözcük eşanlamlıları da eklemenizi sağlar ve daha sonra girişinizi analiz ederken bunları dikkate alır.

Kontrol Yoast SEO meta kutusundaki SEO analizi sekmesinin bir parçasıdır. Kırmızı veya turuncu bir noktayı tetiklerse, bunun nedeni şunlar olabilir:

Konunuzdan bahsettiniz, ancak odak anahtar kelimenizden bahsetmediniz;
Dikkat çekmek için bir alıntı ile başladınız ancak alıntı, odak anahtar kelimenizi içermiyor;
Anahtar kelimenizden veya eşanlamlılarından söz ettiniz, ancak bir cümle içinde değil;
Anahtar kelimeniz için bir eşanlamlıdan bahsettiniz, ancak Yoast SEO Premium’a bir eşanlamlı olduğunu söylemediniz.
Yoast SEO, girişteki odak anahtar kelimesi ile iyi bir iş yaptığınızı düşündüğünde size yeşil bir nokta verir.

Odak Anahtar Kelimesini İçeren İyi Tanıtımları Nasıl Yazabilirsiniz?

İyi bir paragraf ve iyi bir giriş, temel bir cümle ile başlar. Yapabiliyorsanız, odak anahtar kelimenizi bu ana cümleye ekleyin. Ardından, okuyucuların yazıdan neler bekleyebileceğini tartışmak için paragrafın geri kalanını kullanın. Amacınızdan bahsedin ve bunun yararlı olabileceğini düşünüyorsanız yapınızı açıklayın. Ayrıca, kitlenizin yalnızca hikayelerinizi ve ürünlerinizi bilen geri gelen ziyaretçilerden ibaret olmadığını unutmayın. Yeni bir ziyaretçinin perspektifini ele alın. Yayınınızın tanıtımı ziyaretçiye tutunabilecek kadar ipucu veriyor mu?

Previous Post

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: